Vedtak for søknad om autorisasjon under Reach
Fem søkere har fått autorisasjon for begrenset bruk av kromtrioksid, natriumdikromat og 1,2-dikloretan.
Vedtak om autorisasjon omfatter stoffene og virksomhetene i tabellen nedenfor.
Miljødirektoratet er i henhold til EØS-avtalen forpliktet til å treffe tilsvarende vedtak innen 30 dager etter EU-kommisjonens avgjørelse. Tilsvarende vedtak er nå fattet av Miljødirektoratet.
Stoff |
Virksomhet |
Om søknaden på Echas nettside |
Kromtrioksid |
Hansgrohe SE |
|
Natriumdikromat |
Borealis Plastomers B.V. |
|
Kromtrioksid |
Federal Mogul Friedberg GmbH |
|
1,2-Dikloretan (EDC) |
OLON Spa |
|
Kromtrioksid |
Federal Mogul Burscheid GmbH |
Stoffene på Reach vedlegg XIV er forbudt å bruke etter en utløpsdato med mindre særskilt autorisasjon er gitt. Virksomheter som fortsatt har behov for å bruke stoffene må søke Echa om autorisasjon.
Autorisasjonsordningen skal sørge for at risikoen knyttet til svært helse- og miljøskadelige kjemiske stoffer er under tilstrekkelig kontroll. Substitusjon av disse stoffene når alternative stoffer eller teknologier er tilgjengelig, er et av hovedmålene med denne ordningen.