EUs industriutslippsdirektiv er revidert
Industriutslippsdirektivet bidrar til å redusere skadelige utslipp fra industri og husdyrhold i Europa. EU har revidert direktivet.
Industriutslippsdirektivet (IED) regulerer utslipp fra industrivirksomhet gjennom krav til beste tilgjengelige teknikk (Bat). EU-direktivet fra 2011 er iverksatt i den norske forurensningsforskriften kapittel 9 og 36 og avfallsforskriften kapittel 10.
Stiller bindende utslippskrav til ulike bransjer
Under direktivet er det referansedokumenter (Bref) for ulike bransjer som oppgir hva som er beste tilgjengelige teknikk. De stiller direkte bindende utslippskrav.
Etter innføring av EUs grønne giv (Green Deal), som er EUs bærekraftige vekststrategi, var det behov for å revidere industriutslippsdirektivet. Det skal bidra til å redusere utslipp av klimagasser, redusere bruken av skadelige kjemikalier og fremme sirkulær økonomi.
Hovedendringer i revidert industriutslippsdirektiv (IED)
- To nye bransjer er omfattet: mineralutvinning og batteriproduksjon.
- Flere husdyrhold for høns og gris er omfattet, siden terskelen for størrelse på anlegg er senket.
- Deponier er nå inkludert i direktivet og det blir etablert beste tilgjengelige teknikker for deponier. Referansen til IED i deponidirektivet fjernes.
Endringene gjennomføres i det norske regelverket
EUs medlemsland er forpliktet til å gjennomføre endringene i direktivet innen 22 måneder. Direktivet er også EØS- relevant, som betyr at arbeidet med at Miljødirektoratet har startet arbeidet med iverksetting i norsk rett.
Forslag til endret forurensningsforskrift og avfallsforskrift kommer på høring.