Miljøskadelige leirduer blir forbudt

Leirdueskyting vil nå bli en mer miljøvennlig aktivitet. Europakommisjonen vedtok 1. april 2025 et forbud mot å bruke stoffet PAH i leirduer.

Publisert 02.04.2025

Fra 22. april 2026 blir det forbudt å selge og bruke leirduer som inneholder polysykliske aromatiske hydrokarboner (PAHer) i konsentrasjoner høyere enn 50 mg/kg (=0, 005 %). Forbudet vil også gjelde i Norge.

Dette forbudet vil sikre at utslipp til miljø av PAHer ved produksjon og bruk av leirduer vil reduseres betraktelig og at leirdueskyting i hele EU/EØS-området blir en mer miljøvennlig aktivitet.

Forbudet inngår i kjemikalieregelverket Reach.

Bakgrunn for forbudet

PAH er en samlebetegnelse for mange stoffer og kalles ofte tjærestoffer. De finnes i steinkulltjære og kreosot – og forekommer også naturlig i råolje. 

Ved produksjonen av leirduer brukes bindemidler, som ofte inneholder PAH, for eksempel høytemperatur steinkulltjærebek (CTPHT). PAHer kan være både helse- og miljøskadelige (bl.a. kreftfremkallende, tungt nedbrytbare og bioakkumulerende).

Det er beregnet at det slippes ut minst 270 tonn PAHer per år til miljøet ved produksjon og bruk av PAH-innholdende leirduer.

Godt i gang med substitusjon i Norge

Under den nasjonale høringen som Miljødirektoratet gjennomførte 29. november 2024 til 10. januar 2025 opplyste Norges Jeger- og Fiskerforbund at leverandørene av leirduer i Norge allerede har gått over til å importere og selge leirduer som oppfyller de nye kravene.

Restriksjoner under Reach omfatter stoffer og stoffgrupper som gir uakseptabel risiko for helse og/eller miljø. Stoffene er helt eller delvis forbudt og er listet i vedlegg XVII til forordningen. Restriksjonene gjelder for alle aktører i EU-/EØS-området.

Les mer:

Lenker