Natursats: 118 millioner til naturtiltak i kommunene

Jobber du med natur? Nå kan kommuner, fylkeskommuner og Longyearbyen Lokalstyre søke om penger for å ivareta naturmangfold. Søknadsfrist: 1. februar.

Publisert 16.01.2025

Miljødirektoratet deler ut 118 millioner kroner til Natursats-tiltak i 2025. Det er nesten dobbelt så mye som i 2024.

Nytt i 2025 er at fylkeskommuner og Longyearbyen Lokalstyre kan søke støtte i tillegg til alle kommuner. Det betyr at mange flere tiltak vil få støtte i år.

Hva kan du søke tilskudd til?

Det kan søkes om å utarbeide kommunedelplaner for naturmangfold, revidere kommunedelplaner, planvask og lokale tiltak slik som kartlegging av naturmangfold, planlegging og gjennomføring av konkrete forbedringstiltak for naturmangfoldet og informasjonstiltak.

Kommuner som har vedtatt at de skal bli arealnøytrale og som planlegger tiltak for å oppnå dette, vil bli prioritert høyt.

Søknadsfristen er 1. februar 2025:

Les også: