Holmestrand-bedrift bøtelagt etter ulovlig utslipp
Miljødirektoratet anmeldte Speira AS i Holmestrand for ulovlig utslipp av prosessvann. Politiet har gitt bedriften et forelegg på 1 million kroner.
En lekkasje fra en avløpsledning førte til at svovelholdig prosessvann fra selskapets lakkeringsanlegg for aluminium i Holmestrand rant ut i grunnen fra midten av mars til 25. mai 2023.
Noe av avløpsvannet rant via en overvannsledning på anlegget, og endte deretter i Mofjellbekken sammen med ordinært overvann. Utslippet førte til at fisk i bekken døde.
Miljødirektoratet anmeldte bedriften for utslippet.
Manglet risikoreduserende tiltak
Politimesteren i Sør-Øst mener Speira AS i Holmestrand ikke satte inn tilstrekkelig risikoreduserende tiltak for å forhindre eller oppdage det ulovlige utslippet.
Politiet mener skjerpende omstendigheter foreligger ved at utslippet pågikk over lang tid, og at det medførte forurensning i grunnen og i Mofjellbekken.
Speira har vedtatt forelegget på 1 million kroner.
Miljødirektoratet har også pålagt bedriften å gjennomføre en miljøundersøkelse av bekken i år.
- Vi skiller mellom sanksjoner, som er virkemidler med mål om å straffe den eller de som har begått et lovbrudd, og forvaltningstiltak, som brukes for å stoppe ulovligheter og sikre at regelverket blir fulgt framover i tid.
- Vi bruker to former for sanksjoner: anmeldelser og overtredelsesgebyr.
- Vi bruker også en rekke forvaltningsverktøy for å sikre oppfølging av regelverket og tillatelsene – hver for seg eller i kombinasjon med hverandre.
- I tillegg til å motta tips, avdekker vi lovbrudd ved tilsyn hos bedrifter, varehandel og på nett, og ved at vårt feltapparat, Statens naturoppsyn (SNO), kontrollerer og er til stede i naturen.