35 millioner til kommuner med vindkraft
38 kommuner har fått støtte til natur- og friluftslivstiltak i områder med landbaserte vindkraftverk.
70 ulike tiltak i 38 kommuner i 11 fylker får nå støtte fra ordningen Tilskudd til natur- og friluftslivstiltak i områder som er berørt av landbaserte vindkraftverk. Se oversikten nederst i saken.
Tilskuddsordningen ble etablert i 2024, og det er Miljødirektoratet som har ansvaret for tilskuddsordningen og har behandlet søknadene.
Formålet med ordningen er å bidra til å ivareta og fremme natur eller gjøre det lettere å drive med friluftsliv i kommuner berørt av vindkraftutbygging. Eksempler på friluftslivstiltak som kan få tilskudd er etablering gapahuker, fiskeplasser, toalett, turstier og parkering i friluftslivsområder, samt utbedring og merking av stier i turområder.
I tillegg kan tiltak for enkeltarter eller naturtyper få tilskudd for bekjempelse av fremmede arter og restaureringstiltak på land og i vassdrag som ivaretar arter, som eksempelvis elvebreddeedderkopp, laks, sjøørret og elvemusling. Tilskuddene kan også gå til kartlegging som er nødvendig før naturrestaureringstiltak gjennomføres.
Betydelig økning i antall søknader
Flere av tiltakene er toårige, og det er gitt tilsagn om 25 millioner i 2026 og 10 millioner i 2027.
Miljødirektoratet mottok totalt 107 søknader med samlet søknadsbeløp på 97 millioner kroner. Det er en betydelig økning i antall søknader sammenlignet med 2025 og 2024, og vi har mottatt søknader fra 20 nye kommuner.
I prioriteringen mellom søknader er det prioritert å gi tilskudd til tiltak der
- tiltak som ivaretar og fremmer natur og friluftsliv som er direkte berørt av vindkraftanlegget
- friluftslivstiltak som inngår i en kommunal plan og andre planer
- søker er grunneier/rettighetshaver eller foreligger bruksavtale med grunneier
- tiltak som delfinansieres gjennom egenfinansiering og/eller egen arbeidsinnsats
Se alle søknader i søknadsarkivet: