PPD-er i bildekk: Send innspill til restriksjonsforlag
Echa inviterer til å gi innspill til utarbeidelse av Reach restriksjonsforslag for PPD-er (og PD-er) i bildekk innen 13. februar.
Det europeiske kjemikaliebyrået Echa ber om informasjon ("call for comments and evidence") i forbindelse med utarbeidelse av et restriksjonsforslag for N-1,3-dimethylbutyl-N'-phenyl-p-phenylenediamine (6PPD) og relaterte stoffer, også kalt PPD-er.
Østerrike og Nederland har planlagt å begynne å utarbeide et restriksjonsforslag for disse stoffene, og dette skal notifiseres i mars 2026.
Gruppen av stoffer inkluderer alle para-phenyldiaminer, og alle dens derivater som oppfyller et sett spesifikke kriterier. Disse kriteriene er definert i bakgrunnsnotat som er tilgjengelig på Echas høringsside.
Gi innspill til Echa
Alle som har relevant informasjon, eller kan bli berørt av en fremtidig restriksjon, kan gi innspill til Echa innen 13. februar 2026.
Relevant informasjon omfatter opplysninger om
- Funksjonen av PPD-er/PD-er i bildekk
- Data som gir informasjon om de helse- og miljøfarlige egenskapene til PPD-er/PD-er og deres alternativer
- Nedbrytning av PPD-er/PD-er og deres alternativer og funn i miljøet
- Sosio-økonomiske aspekter
Endringer i Reach-forordningen skal i utgangspunktet også innføres i Norge. Dersom aktører på det norske markedet har kommentarer til endringsforslaget er det viktig å gi innspill til Echas høring. Det er der dere har størst reell påvirkningsmulighet. Påvirkningsmuligheten er begrenset når regelverket senere sendes på høring i Norge før det implementeres i norsk regelverk.
Restriksjoner under Reach omfatter stoffer og stoffgrupper som gir uakseptabel risiko for helse og/eller miljø. Stoffene er helt eller delvis forbudt og er listet i vedlegg XVII til forordningen. Restriksjonene gjelder for alle aktører i EU-/EØS-området.
Les mer: