Som produsent av fiskeutstyr som inneholder plast har du ansvar for hva som skjer med utstyret når det blir avfall. Du ivaretar dette ansvaret gjennom medlemskap i et godkjent produsentansvarsselskap for de produktene du gjør tilgjengelig på det norske markedet.
Dette må du gjøre som produsent:
Meld deg inn i et produsentansvarsselskap
Et produsentansvarsselskap håndterer oppgaver som innsamling, transport og behandling av kassert fiskeutstyr på vegne av produsentene.
For denne tjenesten betaler produsentene et vederlag til produsentansvarsselskapet.
Fra og med 1. januar 2026 skal produsenter av fiskeutstyr som inneholder plast være tilknyttet et produsentansvarsselskap, enten ved å melde seg inn i et produsentansvarsselskap eller etablere et produsentansvarsselskap.
Du bør derfor:
- ta kontakt med et godkjent produsentansvarsselskap
- inngå avtale om medlemskap
Regelverket åpner også for å etablere et individuelt produsentansvarsselskap. Det vil kreve en særlig høy grad av separat innsamling, forberedelse til ombruk eller materialgjenvinning. Også individuelle produsentansvarsselskap må godkjennes av myndighetene.
Etablere et produsentansvarsselskap?
Dersom dere vurderer å etablere et eget produsentansvarsselskap, ber vi om at dere tar kontakt med oss i Miljødirektoratet for nærmere veiledning.
Plikter produsentansvarsselskapet ivaretar for produsenten
Dette er plikter som etter regelverket ligger hos produsenten. Når produsenten er medlem i et godkjent produsentansvarsselskap, ivaretar selskapet disse pliktene på produsentens vegne.
Separat innsamling og henting av kassert fiskeutstyr
Produsentene har ansvar for at det finnes løsninger for separat innsamling og henting av kassert fiskeutstyr som inneholder plast.
Separat innsamling innebærer at fiskeutstyret ved innsamling holdes adskilt fra annet avfall, slik at de kan behandles på en egnet måte. Kassert fiskeutstyr skal kunne leveres til mottak som inngår i produsentansvarsordningen.
Produsentansvarsselskapet organiserer normalt:
- mottaksløsninger for kassert fiskeutstyr
- henting fra kommunale mottak, havner og andre mottak
- transport videre til behandling
Behandling
Fiskeutstyr som samles inn separat, skal håndteres slik at det kan brukes på nytt (forberedes til ombruk) eller materialgjenvinnes der dette er mulig.
Dette kan innebære at utstyret sorteres eller behandles på en måte som gjør materialene egnet for videre bruk. Dersom forberedelse til ombruk eller materialgjenvinning ikke er mulig, skal fiskeutstyret behandles i tråd med kravene i avfallsregelverket.
Produsentansvarsselskapet skal sørge for at denne behandlingen skjer på vegne av produsentene.
Plikt til informasjon
Produsenten skal sørge for at de som bruker fiskeutstyr, både næringsaktører og privatpersoner, får nødvendig informasjon om produsentansvarsordningen for innsamling og håndtering av kassert fiskeutstyr.
Informasjonen skal fremme ansvarlig brukeradferd for å redusere forsøpling fra fiskeutstyret de har brakt i omsetning. Det skal blant annet informeres om ombruksalternativer, korrekt avfallshåndtering inkludert hvor utstyret kan leveres, og hvorfor separat innsamling er viktig for å forebygge forsøpling og sikre forsvarlig behandling av avfallet.
I praksis ivaretas denne plikten av produsentansvarsselskapet på vegne av produsentene.
Nødvendige kostnader
Kostnadene produsent skal dekke er begrenset til nødvendige kostnader ved å separat innsamle, transportere, forberede til ombruk, materialgjenvinne eller på annet vis behandle avfall fra fiskeutstyr som inneholder plast som produsenten setter på det norske markedet i henhold til kravene i forskriften.
Kravet om nødvendige kostnader betyr at produsenten bare skal dekke kostnader som er nødvendige for kostnadseffektiv innsamling og videre håndtering av kassert fiskeutstyr som inneholder plast. Kostnadene skal være transparente.
Kravet til kostnadsdekning innebærer at produsent skal dekke kostnadene til håndtering av avfall fra fiskeutstyr som inneholder plast som den setter på markedet. Av praktiske hensyn må beregningen av kostnadene baseres på hva det koster å håndtere den typen fiskeutstyr produsent setter på markedet, fremfor å være knyttet til det konkrete fiskeutstyret. Hvis produsent for eksempel setter nøter på markedet, vil kostnadene beregnes basert på kostnad for håndtering av nøter.
Kravet til kostnadsdekning er begrenset til den mengden produsent har satt på markedet. Det innebærer at en produsent som setter en gitt mengde fiskeutstyr på markedet, ikke skal dekke kostnader for separat innsamling og videre håndtering av mer enn den samme mengden fiskeutstyr.
Rapportere til produsentansvarsselskap
Produsenter skal gi produsentansvarsselskapet de opplysningene som er nødvendige for at produsentansvarsselskapet kan oppfylle sine rapporteringsforpliktelser overfor myndighetene.
Dette omfatter opplysninger om hvilke typer og mengder (tonn) fiskeutstyr som settes på det norske markedet, samt annen relevant informasjon. Produsentansvarsselskapet kan kreve ytterligere informasjon eller dokumentasjon om fiskeutstyret produsenten bringer i omsetning, dersom det er nødvendig for å oppfylle rapporteringsforpliktelser overfor myndighetene.
Produsent skal rapportere til produsentansvarsselskapet en gang i året eller oftere hvis produsentansvarsselskapet krever det.
Korrekt og fullstendig rapportering er nødvendig for at myndighetene skal kunne følge opp ordningen og vurdere om produsentansvaret fungerer etter hensikten.