Tilsyn

Miljødirektoratet fører tilsyn med at kravene i forskriften overholdes og kan kreve gebyr ved gjennomføring av tilsyn, og har også mulighet til å fremtvinge etterlevelse gjennom tvangsmulkt.

Gebyr for godkjenning

PRO skal betale gebyr for Miljødirektoratets saksbehandling i forbindelse med godkjenning eller endring av godkjenning. (Gebyrene skal samlet sett ikke overstige Miljødirektoratets kostnader ved saksbehandlingen.)

Årsgebyr for produsentansvarsselskap

Godkjente PRO skal også betale et årlig gebyr for Miljødirektoratets arbeid med årlig rapportering, som er nødvendig for å sikre at regelverket overholdes.

Gebyr for utvikling/drift av data-systemer

Dersom Miljødirektoratet i framtiden utvikler og drifter datasystemer som er nødvendige for å sikre at kravene knyttet til produsentansvaret overholdes, kan vi innkreve gebyr fra PRO for å dekke kostnader for dette.

Overtredelsesgebyr

Det er viktig at andelen produsenter som deltar i produsentansvaret er så høy som mulig. Dette sikrer konkurranse på like vilkår mellom produsentene og at alle bidrar til å finansiere ordningen. Produsentene har en plikt til å sikre at det blir etablert PRO, og kan stilles til ansvar dersom dette ikke blir etablert. Miljødirektoratet kan ved overtredelse av produsents plikt til medlemskap i PRO ilegge produsent et overtredelsesgebyr.

Vi genererer din PDF - vennligst vent

Dette kan ta litt tid