Kartlegge forurenset grunn
Her får du veiledning om når det er behov for å kartlegge forurenset grunn, målet med å kartlegge og hvordan du går fram.
Behov for å kartlegge
Det er behov for å kartlegge om grunnen er forurenset når:
- det er planlagt terrenginngrep, som oftest bygge- og graveaktivitet, på et sted der det er påvist eller grunn til å tro at grunnen er forurenset. Saken omfattes da av forurensningsforskriften kapittel 2 Opprydding i forurenset grunn ved bygge- og gravearbeider.
- forurensningsmyndigheten har pålagt undersøkelser etter forurensningsloven § 51.
- den ansvarliges tiltaksplikt etter forurensningsloven § 7, 2. ledd har inntrådt.
- en bedrift har fått krav om å utarbeide en tilstandsrapport etter forurensningsforskriften §§ 36-21 og 36-22.
I enkelte tilfeller bør en også kartlegge grunnen ved kjøp eller salg av en eiendom eller ved andre privatrettslige interesser.
Mål med å kartlegge
Målet med å kartlegge forurenset grunn er å få svar på:
- om grunnen er forurenset med helse- og miljøfarlige stoffer over normverdier, jamfør vedlegg 1 i forurensningsforskriften kapittel 2
- hvilke helse- og miljøfarlige stoffer som er til stede og i hvilke konsentrasjoner, nivåer eller mengder
- hvordan forurensningens utbredelse, både vertikalt og horisontalt, er
- om forurensningen utgjør en risiko for mennesker og/eller miljø
- om det er behov for tiltak for å redusere eksponering av forurensning til mennesker og/eller miljø
Framgangsmåte
I de fleste saker stilles det krav om at kartlegging av forurenset grunn skal gjennomføres i tråd med denne veilederen og med utgangspunkt i standardene NS-ISO 18400 - 202 "Soil quality – Sampling – Part 202: Preliminary investigations", NS-ISO 18400 – 203 "Soil quality – Sampling - Part 203: Investigation of potentially contaminated sites" og NS-ISO 18400-104 "Soil quality – Sampling – Part 104: Strategies".
Omfanget og fremgangsmåten vil variere avhengig av:
- om saken er omfattet av kapittel 2 i forurensningsforskriften eller forurensningsloven
- sakens størrelse, forurensningsgrad og kompleksitet
I de fleste saker stilles det krav om at kartleggingen skal gjennomføres av firma eller foretak med relevant faglig kompetanse innen forurenset grunn.
Kartlegging i tre faser
Kartleggingen gjennomføres som hovedregel i tre faser med økende detaljeringsgrad:
- innledende studie
- undersøkelse av forurenset grunn
- supplerende undersøkelser av forurenset grunn der forurensningen avgrenses og/eller det tas prøver for å vurdere risiko og/eller spredning