Klimasats-prosjekt
Dælenenga Flerbrukshall – utslippsfri byggeplass
Fylke:
Oslo
Søker:
KULTUR- OG IDRETTSBYGG OSLO KF
Tilskudd:
1 000 000
Status:
Under gjennomføring
Varighet av prosjekt:
Jun 2021 - Nov 2025
Type tiltak:
Bygg, Bygge- og anleggsplass, Maskiner og kjøretøy
Søknad:
Tilsagn:
Klubbhuset på Dælenenga i Oslo skal rives, og Kultur- og idrettsbygg Oslo KF har som plan å bygge den nye flerbrukshallen utslippsfritt.
Så langt i 2023 og 2024, har prosjektet:
- Avluttende arbeid i råbyggfasen, tilbakefylling
- Utgravd masser ned til prosjektert gravenivå
- Spuntet og staget
- Boret ned strekk og trykkpeler i U2 og deler av U1
- I prosjektet er det anvendt en elektrisk gravemaskin med en vekt på 26 tonn. Den er brukt til fjerning av masser frem til dagens dato.
- Entreprenør har forsøkt implementering av en elektrisk kompressor til boreriggen, men løsningen fungerte ikke som planlagt.
- Oppheising av el‐tårnkran.
- Støp av bunnplate.
- Pågående støp av bærende betongvegger.
Kunnskap underveis
- Tilgjengeligheten av elektriske maskiner har forbedret seg i løpet av prosjektets levetid.
- Driftstiden har også forbedret seg med el.maskiner. Entreprenøren er ikke særlig begrenset av batteritid lengre, men prisforskjellen mellom el.gravere og fossildrevne gravere er fortsatt veldig stor.
- Elektriske betongpumper har blitt tilgjengelige på markedet, og har fungert bra.
- I utgangspunktet ble det planlagt å bruke en elektrisk mobilkran, men det var ikke tilgjengelig så stor elektrisk kran i Norge på nåværende tidspunkt. Det ble vurdert en elektrisk kran fra Sverige, men den ble for tung for spunten. Mobilkran ble gjennomført på HVO‐diesel.
- Prosjektet har gått fra midlertidig spunt til en permanent spunt, noe som innebærer betydelig mer bruk av stål og lengre montasjetid.
- Spuntveggen har blitt beskyttet mot korrosjon ved å bli dekket av sprøytebetong.
- Grunnvannstanden er høyere enn forventet, noe som krever bruk av betydelig kraftigere betong og støttekonstruksjoner.
- Driften av en elektrisk kompressor med batteribank fungerer dårlig med et 230 V anlegg.
- Leca kan leveres på biogass, men det er p.t. kun én bil tilgjengelig for levering av løsleca på biogass.
Noen utfordringer med elektriske maskiner
Kommunen har brukt flere utslippsfrie maskiner så langt i prosjektet. På grunn av utfordringer med levering og strømtilgang, har de brukt mer biodiesel (HVO) enn planlagt.
Gjenbruk av materialer
Kommunen har også fått Klimasats-støtte til å gjenbruke materialer i prosjektet.
Relevante lenker