Klimasats-prosjekt
Klimavennlig massehåndtering
Fylke:
Agder
Søker:
ARENDAL KOMMUNE
Tilskudd:
200 000
Status:
Gjennomført
Varighet av prosjekt:
Jun 2024 - Aug 2025
Type tiltak:
Avfall og deponi, Forprosjekt
Søknad:
Tilsagn:
Rapport:
Arendal kommune skal revidere kommuneplanen og ønsker at ny kommuneplan skal legge til rette for at overskuddsmasser håndteres på en klimavennlig måte. Formålet er å finne områder for lagring som kan settes av i kommunedelens arealdel og lage bestemmelser som sikrer god massehåndtering i ny kommuneplan. Kommunen har innhentet kunnskap om mengder, typer og steder for overskuddsmasser, dagens bruk, mulighet for gjenbruk, egnede arealer og marked for bruk.
Erfaringer fra prosjektet
- Utvalg av fem egnede områder og forslag til fem områder for mulige massemottak er vedtatt lagt ut på høring i kommuneplanens arealdel.
- Bestemmelser med retningslinjer for krav til massehåndtering i reguleringsplaner er lagt ut på høring i kommuneplanens arealdel.
- Å få masseforvaltning inn på overordnet nivå, inn i kommuneplanarbeidet, har vært viktig for å forankre arbeidet i det overordnede styringsdokumentet for kommunens arealarbeid.
- Ideelt sett bør et slikt prosjekt gjennomføres på tvers av kommunegrenser, da utfordringer og muligheter kan løses på regionalt nivå
- Fordi kommunen ikke er grunneier på de områdene som har blitt utpekt som mest egnet, har det vært vanskelig for kommunen å endre formål på områdene i kommuneplanen uten å skape konflikt med private grunneiere. Kommunens løsning har derfor vært å sette en hensynssone over områdene for å vise at det er disse områdene kommunen ønsker som lokasjon for massemottak. Kommunen er imidlertid usikre på om hensynssone er det riktige planverktøyet, og håper på å få innspill på dette i høringsprosessen.