5 Omsetningskravet til luftfart
I 2025 skal minst 0,5 volumprosent av total omsatt mengde drivstoff til luftfart bestå av avansert biodrivstoff eller biodrivstoff laget av råstoff på listen i vedlegg V, del B.
I 2026 øker omsetningskravet til at minst 2 volumprosent av total omsatt mengde drivstoff til luftfart skal bestå av avansert biodrivstoff eller biodrivstoff laget av råstoff på listen i vedlegg V, del B. Det er ingen typer biodrivstoff som teller dobbelt ved oppfyllelsen av kravet. Omsetningskravet til luftfart følger av produktforskriften § 3-3a.
Miljødirektoratet har vurdert en rekke råstoff til å falle inn under listen over råstoff i vedlegg V. En oversikt over disse råstoffene finnes i kapittel 10 om råstoffvurderinger.
Unntak
Drivstoff som går til «flygninger utført av militært luftfartøy» omfattes ikke av kravet. Det vil si at omsatt volum som går til dette formålet ikke skal inkluderes i omsetningskravet. Alt drivstoff det er betalt særavgifter for, som går til sivile kunder, skal imidlertid inkluderes i beregningen av omsetningskravet, uavhengig av om produktet er utviklet for militært bruk eller ikke.
Omsettere som selger drivstoff til Forsvaret må derfor, i samråd med Forsvaret, kunne dokumentere andel volum som går til flygninger utført av militært luftfartøy.
Forsvaret både selger og kjøper drivstoff til luftfart, men omfattes ikke av definisjonen av omsetter i produktforskriften § 3-2 bokstav h. Forsvaret rapporterer derfor ikke inn volum omsatt drivstoff til Miljødirektoratet.