Pil ned varseltrekant Høringsfristen for denne høringen er utløpt

Høringer
Fylkesmannen i Trøndelag søker om tillatelse til bruk av CFT-Legumin (rotenon) for å fjerne ørekyte (Phoxinus phoxinus) fra Bergtjønna og Korstjønna i Holtålen kommune.

Høringsnummer
Frist
29.06.2020
Tema
Kjemikalier, Vann, hav og kyst
Publisert
05.06.2020

Fylkesmannen søker om tillatelse etter forurensningsloven og laks- og innlandsfiskeloven til bygging av permanent fiskesperre og rotenonbehandling av Bergtjønna og Korstjønna i Holtålen kommune for å hindre ytterlig spredning av ørekyte.

Gjennom el-fiske er det registrert at ørekyta har spredd seg opp fra Forda til Korstjønna, helt opp til Bergtjønna og omkringliggende elver. Ørekyte er en regionalt fremmed art vurdert til å ha svært høy risiko for negativ økologisk effekt, spesielt kan den være en sterk konkurrent til ørret. Med ørekyte i Korstjønna, Bergtjønna og tilliggende elver er det en reell fare for spredning videre over til sidevassdraget Hesja. Fylkesmannen i Trøndelag mener en eventuell spredning vil være en økologisk katastrofe og påvirke ørretbestanden for store deler av Hesjavassdraget inkludert Elgsjøen og Øyungen.

Det søkes om utslippstillatelse for inntil 375 liter CFT-Legumin.

Rotenonbehandlingen er planlagt gjennomført i august 2020.

Søknaden og andre relevante dokumenter ligger nederst på denne siden. Miljødirektoratets referanse er 2020/4620. 

Eventuelle uttalelser sendes til Miljødirektoratet som vedlegg via denne siden. Uttalelsene vil ligge på høringssiden og blir synlig for alle interesserte.

Gi høringsuttalelse

Høringsfristen for denne høringen er utløpt