Lundin søker om tillatelse til avsluttende aktiviteter på Brynhild
Miljødirektoratet har mottatt søknad fra Lundin Energy Norway AS, om tillatelse etter forurensningsloven til avsluttende aktiviteter på Brynhild i PL 148 i Nordsjøen.
Omsøkte avsluttende aktivitet omfatter fjerning av utrangert utstyr fra feltet, kutting og frakobling av henholdsvis rørledninger og kontrollkabel, samt steinlegging av eksponerte ender. Tidligste forventede oppstart er 1. juni 2021 og estimert varighet 23 dager. Søknaden inkluderer utslipp til sjø av kjemikalier i forbindelse med kutting og frakobling, og utslipp til luft som følge av kraftgenerering og fremdrift på fartøyene planlagt benyttet.
Søknaden og andre relevante dokumenter ligger nederst på denne siden
Eventuelle uttalelser skal sendes til Miljødirektoratet via denne siden, ikke til Miljødirektoratets postmottak. Uttalelsene vil ligge på høringssiden og blir synlige for alle interesserte.
Vedtaket og tillatelsen finnes i vår postjournal (eInnsyn.no) og tillatelsen finnes i Norske utslipp etter at saken er avgjort.
Gi høringsuttalelse
Høringsfristen for denne høringen er utløpt
Høringer
Se alle-
Høring publisert 23.03.2026
Frist: 28.04.2026
Grensekryssende og internasjonalt
Espoo – reviderte planer om nytt kjernekraftverk i Varberg, Sverige
-
Høring publisert 07.04.2026
Frist: 30.04.2026
Olje og gass
Equinor søker om utslipp av kjølevæsker under revisjonsstans på Sleipner
-
Høring publisert 26.03.2026
Frist: 30.04.2026
Olje og gass
Equinor søker om økt utslipp av metan og nmVOC fra kaldventilering og diffuse utslipp på Oseberg