Pil ned varseltrekant Høringsfristen for denne høringen er utløpt

Høringer
Neptune søker om tillatelse til produksjon på Duva

Høringsnummer
Frist
16.04.2021
Tema
Olje og gass
Publisert
17.03.2021

Miljødirektoratet har mottatt søknad fra Neptune Energy Norge AS om tillatelse til produksjon, undervannsaktivitet og drift på Duva-feltet i lisens 636.

Duva er et nytt olje- og gassfelt som ligger i Nordsjøen, ca. 14 km nordøst for Gjøa, og som er tilknyttet og opereres fra Gjøa. Oppstart av produksjonen er planlagt til tidligst juli 2021. Innretningene på Duva ligger ca. 32 km fra Bulandet (Askvoll) og 40 km fra Kinn (Flora).

Forbruket av kjemikalier vil i hovedsak skje fra Gjøa og er omfattet av tillatelsen for Gjøa. Planlagte utslipp fra Duva under produksjon og drift er beregnet til 291 tonn i grønn kategori, ca. 1 tonn i gul kategori, og 30 tonn i gul underkategori 2.

Potensielle utslippsrater ved en utblåsning fra Duva er relativt høye, varierende fra 4836 til 7183 Sm3/døgn. Korteste drivtid til kysten er kort, fra 1,6 til 2,5 døgn gjennom året og potensielle strandingsmengder er også store, med 95-persentiler for kysten som helhet fra ca. 48000 til 63000 tonn gjennom året.

Beregningene som Neptune har gjort for Duva gir svært lav miljørisiko, maksimalt 1% av selskapets akseptkriterier.

Neptune har foreslått et beredskapsbehov på 6 NOFO systemer på åpent hav, med responstid for første system på 6 timer og fullt utbygd barriere innen 25 timer. For kysten er det planlagt for mobilisering av 10 Current Buster systemer og 7 kystsystemer. Det første vil mobiliseres innen korteste drivtid til land på 1,6 døgn. De øvrige vil mobiliseres fortløpende innen korteste drivtid til prioriterte områder.

Søknaden og andre relevante dokumenter ligger nederst på denne siden.

Eventuelle uttalelser skal sendes til Miljødirektoratet via denne siden, ikke til Miljødirektoratets postmottak. Uttalelsene vil ligge på høringssiden og blir synlig for alle interesserte. Vedtaket og tillatelsen finnes i vår postjournal (eInnsyn.no) og tillatelsen finnes i Norske utslipp etter at saken er avgjort.