Høringer
Aker BP søker om boring av Ørn og Alve Nord pilothull på Skarvfeltet i Norskehavet
Miljødirektoratet har mottatt søknad fra Aker BP om tillatelse til boring av pilothull 6507/2-U-3 Ørn PL942 og 6607/12-U-3 Alve Nord PL127C. Boring av pilothullene gjøres i forbindelse med utbygging av Skarvfeltet, Skarv Satellittprosjekt (SSP), i Norskehavet. Boringen vil utføres med boreriggen Scarabeo 8, som vil operere med Dynamisk Posisjonering (DP-modus). Avstand til land er ca. 217 km for Ørn (Sandnessjøen), noe lengre for Alve Nord (ca. 240 km), med henholdsvis 391 og 374 meters vanndyp.
Boringen vil medføre utslipp av kjemikalier med stoff i grønn og gul underkategori 1, oljeholdig vann, borekaks til sjø og utslipp til luft fra kraftgenerering, samt nødvendig avfallshåndtering. Planlagt oppstart er tidligst februar 2023, med estimert varighet på 5 dager.
Brønnene ligger i et område med mange korallforekomster, det er i midlertidig ikke observert koraller eller annen sårbar bunnfauna i områdene rundt de planlagt brønnlokasjonene.
Søknaden og andre relevante dokumenter ligger nederst på denne siden.
Eventuelle uttalelser skal sendes til Miljødirektoratet via denne siden, ikke til Miljødirektoratets postmottak. Uttalelsene vil ligge på høringssiden og blir synlig for alle interesserte. Vedtaket og tillatelsen finnes i vår postjournal (eInnsyn.no) og tillatelsen finnes i Norske utslipp etter at saken er avgjort.
Vedlegg
Gi høringsuttalelse
Høringsfristen for denne høringen er utløpt
Høringer
Se alle-
Frist: 09.05.2025
Olje og gass
Produksjonsboring på Yggdrasil - endringer ift opprinnelig søknad fra Aker BP
-
Frist: 12.05.2025
Olje og gass
Equinor søker om endring av tillatelse til boring og produksjon på Gina Krog i forbindelse med klargjøring av Eirin-feltet
-
Frist: 12.05.2025
Olje og gass
Equinor søker om tillatelse til aktiviteter i forbindelse med klargjøring av ny rørledning på Eirin