Pil ned varseltrekant Høringsfristen for denne høringen er utløpt

Høringer
Aker BP søker om boring av letebrønn Newt og Barlibdåsen i Norskehavet

Høringsnummer
2022/510
Frist
17.02.2022
Tema
Olje og gass
Publisert
20.01.2022

Miljødirektoratet har mottatt søknader fra Aker BP om tillatelse til boring av letebrønn 6507/3-15 Newt og letebrønn 6507/3-16 Barlindåsen. Brønnene er lokalisert 2,3 km fra hverandre i samme lisens (PL 941) og bores i samme borekampanje av Deepsea Nordkapp.

Letebrønnene er lokalisert i Norskehavet, ca. 163 km fra land. Boring på Newt og Barlindåsen er planlagt å starte primo mars 2022 og vil vare i henholdsvis 31 og 36 dager ved funn, og 19 og 21 dager hvis brønnene viser seg å være tørre.

Brønnene ligger i et område med verdsatte naturressurser, som kaldtvannskoraller. Det søkes om tillatelse til utslipp av borekaks og kjemikalier i grønn og gul kategori. Det planlegges å benytte DP under hele operasjonen på begge brønnene.

Det er gjennomført en referanse- og skadebasert miljørisikoanalyse som gjelder for begge brønnene. Det er også gjennomført spredningsberegninger med tanke på miljørisiko for koraller. Miljørisikoresultatene for aktiviteten er vurdert som lav av operatøren.

Søknadene og andre relevante dokumenter ligger nederst på denne siden.

Eventuelle uttalelser skal sendes til Miljødirektoratet via denne siden, ikke til Miljødirektoratets postmottak. Uttalelsene vil ligge på høringssiden og blir synlig for alle interesserte. Etter at saken er avgjort, vil vedtaket finnes i vår postjournal eInnsyn.no og tillatelsen i Norske utslipp .