Høringer
Equinor søker om endringer i tillatelsen til Gullfaks
Miljødirektoratet har mottatt to søknader fra Equinor Energy AS om endring av tillatelse etter forurensningsloven for Gullfaks.
Equinor søker om videreføring av unntak fra krav til maksimalt oljeinnhold i oljeholdig vann, men kun for jettevann fra produsertvannseparatorer. Equinor søker ikke om forlengelse av unntak for olje på jettesand etter at de har gjort nye vurderinger av representativt oljevedheng.
Equinor søker også om økt forbruk og utslipp av stoff i svart og rød kategori i smøreoljen brukt i neddykkede sjøvannsløftepumper på Gullfaks B, samt økt utslippsgrense for NOx for kompressorturbiner på Gullfaks C.
Søknadene ligger nederst på denne siden.
Eventuelle uttalelser skal sendes til Miljødirektoratet via denne siden, ikke til Miljødirektoratets postmottak. Uttalelsene vil ligge på høringssiden og blir synlig for alle interesserte. Vedtaket og tillatelsen finnes i vår postjournal (eInnsyn.no) og tillatelsen finnes i Norske utslipp etter at saken er avgjort.
Vedlegg
Gi høringsuttalelse
Høringsfristen for denne høringen er utløpt
Høringer
Se alle-
Høring publisert 27.08.2025
Frist: 07.10.2025
Industri på land, Innlandet
Eidsiva Bioenergi, avdeling Gjøvik. Søknad om forbrenning av impregnert trevirke
-
Høring publisert 16.09.2025
Frist: 13.10.2025
Olje og gass
Equinor søker om tillatelse til boring av letebrønn 7220/7-5 Polynya Tubåen i Barentshavet
-
Høring publisert 12.06.2025
Frist: 15.10.2025
Klima, Vann, hav og kyst, Regelverk
Nasjonal høring - forslag om å gi kommunene adgang til å etablere overvannsgebyr