Equinor søker om endringer i tillatelsen til Gullfaks
Miljødirektoratet har mottatt to søknader fra Equinor Energy AS om endring av tillatelse etter forurensningsloven for Gullfaks.
Equinor søker om videreføring av unntak fra krav til maksimalt oljeinnhold i oljeholdig vann, men kun for jettevann fra produsertvannseparatorer. Equinor søker ikke om forlengelse av unntak for olje på jettesand etter at de har gjort nye vurderinger av representativt oljevedheng.
Equinor søker også om økt forbruk og utslipp av stoff i svart og rød kategori i smøreoljen brukt i neddykkede sjøvannsløftepumper på Gullfaks B, samt økt utslippsgrense for NOx for kompressorturbiner på Gullfaks C.
Søknadene ligger nederst på denne siden.
Eventuelle uttalelser skal sendes til Miljødirektoratet via denne siden, ikke til Miljødirektoratets postmottak. Uttalelsene vil ligge på høringssiden og blir synlig for alle interesserte. Vedtaket og tillatelsen finnes i vår postjournal (eInnsyn.no) og tillatelsen finnes i Norske utslipp etter at saken er avgjort.
Vedlegg
Gi høringsuttalelse
Høringsfristen for denne høringen er utløpt
Høringer
Se alle-
Høring publisert 15.04.2026
Frist: 19.06.2026
Forurensning og støy, Vann, hav og kyst
Høring av forslag til metode for å vurdere utlekking av metaller fra sprengstein til sjø og vassdrag
-
Høring publisert 13.05.2026
Frist: 19.06.2026
Industri på land, Nordland
Heidelberg Materials avd Kjøpsvik søker økte støygrenser
-
Høring publisert 19.05.2026
Frist: 19.06.2026
Olje og gass
OKEA søker om midlertidig endring av tillatelse til utslipp av Renolin med svart fargekategori.