Pil ned varseltrekant Høringsfristen for denne høringen er utløpt

Høringer
Equinor søker om forlengelse av unntaket fra krav til oljeinnhold i jettevann og jettesand på Åsgard

Høringsnummer
2022/379
Frist
11.12.2023
Tema
Olje og gass
Publisert
17.11.2023

Åsgard søker om forlengelse av unntak fra aktivitetsforskriftens §§ 60a og 68 som utgår 31. desember 2023.

I forbindelse med gjennomføring av brønnopprensinger kan analyser av sand vise forhøyet oljevedheng. Equinor Åsgard mener opprensking over fast installasjon totalt sett er bedre enn opprensking over brennerbom, til tross for noe høyere oljekonsentrasjon og oljevedheng, og søker derfor om videreføring av gjeldende unntak fra AF §68.  

Jettevann er renset produsert vann som brukes til å spyle løs sand og forurensninger i bunnen av separator og avgassingstank. Det forurensede jettevannet samt eventuelle partikler, sand og slam tas ut på jettevannsutløpet og går gjennom en sandsyklon som skiller jettevann og sand. Utslipp fra jetting utgjør mellom 2 og 4 % av de totale oljeutslippet fra produsert vann på Åsgard. Ifølge Equinor vil det ikke være mulig å oppnå stabilt lavt oljeinnhold i jettevann uten installering av svært kostbart renseanlegg. De søker derfor om videreføring av unntaket fra krav om maksimalt oljekonsentrasjon i jettevann i aktivitetsforskriften §60a. 

Søknaden og andre relevante dokumenter ligger nederst på denne siden. 

 

Eventuelle uttalelser skal sendes til Miljødirektoratet via denne siden, ikke til Miljødirektoratets postmottak. Uttalelsene vil ligge på høringssiden og blir synlig for alle interesserte. Vedtaket og tillatelsen finnes i vår postjournal (eInnsyn.no) og tillatelsen finnes i Norske utslipp etter at saken er avgjort.