Høringer
Equinor søker om nedspyling og steinlegging av strømkabel til Njord A
Miljødirektoratet har mottatt søknad fra Equinor Energy AS (Equinor) om tillatelse til nedspyling og steinlegging av strømkabel i forbindelse med elektrifisering av Njord A.
Kabelen skal legges fra Draugen til Njord langs en 35 km lang trasé som Equinor har undersøkt i henhold til Offshore Norges Handbook of Species and Habitats of Environmental Concern. Ifølge Equinor har de optimalisert kabeltraseen for å unngå alle identifiserte korallforekomster.
Equinor planlegger å hovedsakelig beskytte kabelen ved nedspyling i sedimenter, men ved fem lokaliteter vil den krysse andre rør eller kabler. Da mener Equinor at steinlegging er det beste tiltaket. Njord A er en flytende innretning, derfor må Njord-enden av kabelen være dynamisk og holdes av bøyer i vann¬søylen. Equinor opplyser at kabelen må forankres til havbunnen i denne enden, men at ankeret plasseres utenfor området med forurenset havbunn ved Njord A.
Søknaden og andre relevante dokumenter ligger nederst på denne siden.
Eventuelle uttalelser skal sendes til Miljødirektoratet via denne siden, ikke til Miljødirektoratets postmottak. Uttalelsene vil ligge på høringssiden og blir synlig for alle interesserte. Vedtaket og tillatelsen finnes i vår postjournal (eInnsyn.no) og tillatelsen finnes i Norske utslipp etter at saken er avgjort.
Gi høringsuttalelse
Høringsfristen for denne høringen er utløpt
Høringer
Se alle-
Frist: 24.03.2025
Olje og gass
OMV søker om boring av letebrønn 6606/4-1 Hoffmann
-
Frist: 31.03.2025
Olje og gass
Equinor søker om fjerning av Veslefrikk A plattformdekk, stålunderstell og forboringsramme
-
Frist: 31.03.2025
Olje og gass
Equinor søker om oppdatering av tillatelse til avslutningsaktiviteter ved Heimdal