Høring av endringer i klimakvoteforskriften - ikke-CO2-effekter for luftfart
Miljødirektoratet foreslår på vegne av Klima- og miljødepartementet endringer i kapittel 1 og 2 i forskrift om kvoteplikt og handel med kvoter for utslipp av klimagasser (klimakvoteforskriften).
Forslaget gjennomfører bestemmelser fra endringsforordning (EU) 2024/2493 av 23. september 2024 som endrer forordning 2018/2066 (MR-forordningen), som forplikter luftfartøysoperatører til å overvåke og rapportere ikke-CO2-effekter.
Den største konsekvensen av forslaget er at norske luftfartøysoperatører som er omfattet av EUs klimakvotesystem og som benytter fly med jetmotor, må overvåke og rapportere ikke-CO2-effekter. Det vil bli en økt administrativ og økonomisk byrde for operatørene som må oppdatere overvåkingsplanen sin, levere en mer omfattende utslippsrapport og ta i bruk nye IT-verktøy. Det vil også bli en økt administrativ byrde for Miljødirektoratet som må sette seg inn i regelverket og veilede operatørene, samt behandle overvåkingsplaner og utslippsrapporter.
Høringsnotat og endringsforskrift til klimakvoteforskriften ligger nederst på denne siden.
Eventuelle uttalelser skal sendes til Miljødirektoratet via denne siden, ikke til Miljødirektoratets postmottak. Uttalelsene vil ligge på høringssiden og blir synlige for alle interesserte.
Gi høringsuttalelse
Høringsfristen for denne høringen er utløpt
Høringer
Se alle-
Høring publisert 28.08.2026
Frist: 27.09.2026
Forurensning og støy
GE HealthCare Lindesnes søker om endret tillatelse
-
Høring publisert 09.09.2026
Frist: 28.09.2026
Klima, Regelverk
Høring om endringer i vareomfanget i vedlegg I til EUs avskogingsforordning
-
Høring publisert 21.08.2026
Frist: 28.09.2026
Forurensning og støy
Gassco søker om tillatelse til håndtering av kjemikalier fra brønnopprenskning og utslipp til sjø