Høringer
Forslag om endret sats for refusjon av avgift på HFK og PFK
Miljødirektoratet foreslår å endre satsen for refusjon av avgiften på hydrofluorkarboner (HFK) og perfluorkarboner (PFK) som leveres inn til destruksjon fra 1. januar 2026. Endringen går ut på at satsen i avfallsforskriften § 8-3 legges på samme nivå som i 2025. Vi sender forslaget på høring på vegne av Klima- og miljødepartementet.
Bakgrunnen for forslaget er en evaluering av refusjonsordningen gjennomført av Oslo Economics i 2024 på oppdrag fra Miljødirektoratet. Oslo Economics vurderte at de samfunnsøkonomiske kostnadene ved en fortsatt økning i refusjonssatsene vil være høyere enn nyttevirkningene. Videre økninger i satsen ser ikke ut til å gi miljøgevinst i form av økt innsamling av brukt gass. Videre kan en stigende sats gi økt risiko for økonomisk kriminalitet.
Høringsnotatet og andre relevante dokumenter finner du nederst på denne siden. Eventuelle uttalelser skal sendes til Miljødirektoratet via denne siden, ikke til Miljødirektoratets postmottak. Uttalelsene vil ligge på høringssiden og blir synlig for alle interesserte.
Høringer
Se alle-
Høring publisert 27.10.2025
Frist: 17.11.2025
Olje og gass
Aker BP søker om tillatelse til økte utslipp på Skarvfeltet i Norskehavet
-
Høring publisert 23.10.2025
Frist: 19.11.2025
Olje og gass
Equinor søker om oppdatering av virksomhetstillatelse til Oseberg
-
Høring publisert 09.10.2025
Frist: 19.11.2025
Kjemikalier, Regelverk
Høring av endringer i gebyrforordningen i Reach-forskriften