Høringer

Harbour Energy søker om tillatelse til boring av produksjonsbrønn på Nova

Høringsnummer
2025/3710
Frist
24.08.2026
Tema
Olje og gass
Publisert
13.07.2026

Harbour Energy søker om tillatelse til boring og komplettering av produksjonsbrønnen 35/9-X-1 H fra havbunnsrammen X på Nova. Hensikten med brønnen er å øke utvinningen på feltet. Nova er lokalisert i den nordlige delen av Nordsjøen sørvest for Gjøa, og feltet produserer opp mot Gjøa.

Tidligst forventet oppstart er 1. november 2026, og boringen er planlagt å utføres med den halvt nedsenkbare boreinnretningen Transocean Norge. Estimert varighet på aktiviteten er 57 dager. Aktiviteten vil føre til utslipp til sjø av kjemikalier, vannbasert borekaks, termisk renset borekaks, drenasjevann og utslipp til luft.

Oljedriftsmodelleringer viser høye sannsynligheter for stranding og korte drivtider til kyst. Korteste drivtid til land, representert med 95-persentiler, er 2,8 døgn for vintersesongen. Største strandingsmengder som kan nå land, representert med 95-persentiler, ligger mellom ca. 11 000 tonn i vintersesongen og 50 000 tonn i sommersesongen.

Søknaden og andre relevante dokumenter ligger nederst på denne siden. 

Eventuelle uttalelser sendes som vedlegg til denne siden. Uttalelsene vil ligge på høringssiden og bli synlig for andre interesserte. Avgjørelsen etter høringen finnes i vår postjournal og i Norske utslipp www.norskeutslipp.no etter saken er avgjort.