Equinor søker om tillatelse til boring av letebrønn 16/4-14 Pedalo North
Miljødirektoratet har mottatt søknad fra Equinor Energy AS om tillatelse etter forurensningsloven til boring og tilbakeplugging av letebrønn 16/4-14 Pedalo North. Letebrønnen er lokalisert i lisens 1174 S i Nordsjøen, like øst for Sleipner Vest og sørvest for Johan Sverdrup. Korteste avstand til land (Utsira) er omtrent 174 km. Brønnen skal bores med en oppankret, halvt nedsenkbar borerigg, COSL Innovator. Tidligste estimerte oppstart for aktiviteten er i september 2026.
Søknaden omfatter utslipp av kjemikalier til sjø, utslipp av vannbasert borekaks, utslipp av renset oljeholdig vann og utslipp til luft.
Det er ikke gjennomført spesifikke visuelle undersøkelser ved brønnlokasjonen, men det er ifølge operatøren sannsynlig at det vil finnes svamp og sjøfjær i lave tettheter i området.
Oljedriftssimuleringer for Pedalo North viser at en eventuell utblåsning kan få et svært stort influensområde, med spredning av olje på sjøoverflaten fra svensk vestkyst via Skagerrak og Nordsjøen til Norskehavet. Britisk farvann kan bli berørt innen få døgn etter en hendelse. Beregnede vektede utblåsningsrater er hhv. 7995 Sm3/døgn og 7986 Sm3/døgn for overflate- og havbunnsutblåsning. Korteste drivtid til land og strandet mengde emulsjon, representert ved 95-persentiler, ligger i intervallene 7–10 døgn og 109 123–156 602 tonn.
Søknaden og andre relevante dokumenter ligger nederst på denne siden.
Eventuelle uttalelser skal sendes til Miljødirektoratet som vedlegg via denne siden, ikke til postmottaket vårt. Uttalelsene vil ligge på høringssiden og blir synlig for andre interesserte. Vedtaket og tillatelsen finnes i vår postjournal (eInnsyn.no) og tillatelsen finnes i Norske Utslipp etter at saken er avgjort
Vedlegg
- Søknad om tilllatelse til boring av letebrønn fra 164-14 Pedalo North - EQUINOR ENERGY AS PL1174 S.pdf
- Lokasjonskart Pedalo North.jpg
- Brønndesign Pedalo North.png
- Borekjemikalier Pedalo North.pdf
- Riggkjemikalier Pedalo North.pdf
- Sementkjemikalier Pedalo North.pdf
- Pedalo North_MRA_v3.pdf.pdf
- Oljevernberedskapsanalyse_PedaloNorth.pdf.pdf
- BSA Report Pedalo North.pdf.pdf
Høringer
Se alle-
Høring publisert 17.04.2026
Frist: 03.06.2026
Arter og naturtyper, Regelverk
Forslag til forskrift om grunnsatser for tap av tamrein drept eller skadet av rovvilt
-
Høring publisert 07.05.2026
Frist: 04.06.2026
Olje og gass
Aker BP ASA søker om endret tillatelse til boring på Ivar Aasen
-
Høring publisert 22.04.2026
Frist: 04.06.2026
Kjemikalier, Regelverk
Foreslår endring i biocidforskriften