Equinor søker om økt utslipp av metan og nmVOC fra kaldventilering og diffuse utslipp på Oseberg
Equinor søker om økt utslipp av metan og NMVOC fra kilden kaldventilering og diffuse utslipp fra prosessen fra Oseberg. Ved dronemålinger av metan i 2025 ble det funnet at brenngassvent på Oseberg A på Oseberg Feltsenter (OSF) ikke var tent. Dette har medført overskridelser av utslippsgrensen for metan i tillatelsen. Equinor planlegger avbøtende tiltak og søker om en høyere utslippsgrense av metan og NMVOC for 2026 og 2027.
I tillegg søker Equinor om utslipp av metan og NMVOC på Oseberg Øst i forbindelse med avslutningsaktiviteter i 2026 og 2027. Når brønner stenges ned vil gassgjennomstrømningen i anlegget avta og til slutt bli så lav at det ikke er mulig å opprettholde produksjonen, og fakkel vil ikke kunne bli antent.
Søknaden og andre relevante dokumenter ligger nederst på denne siden.
Eventuelle uttalelser skal sendes til Miljødirektoratet via denne siden, ikke til Miljødirektoratets postmottak. Uttalelsene vil ligge på høringssiden og blir synlig for alle interesserte. Vedtaket og tillatelsen finnes i vår postjournal (eInnsyn.no) og tillatelsen finnes i Norske utslipp etter at saken er avgjort.
Høringer
Se alle-
Høring publisert 17.03.2026
Frist: 16.04.2026
Olje og gass
Aker BP søker om tillatelse til boring av letebrønn 15/6-16 S Freke Nord i Nordsjøen
-
Høring publisert 13.03.2026
Frist: 17.04.2026
Industri på land, Møre og Romsdal
Speira Recycling Services AS avd. Rød søker om endring av tillatelse etter forurensningsloven
-
Høring publisert 18.03.2026
Frist: 22.04.2026
Olje og gass
Gassco søker om tillatelse til å sende brannskum til vannrenseanlegget på Nyhamna i forbindelse med branntest