Aker BP søker om tillatelse til virksomhet etter forurensningsloven for drift og produksjon på Hugin, Munin og Fulla
Miljødirektoratet har mottatt søknad fra Aker BP ASA om tillatelse etter forurensningsloven i forbindelse med oppstart, drift og produksjon på feltene Hugin Satellitter, Hugin Unit, Fulla og Munin, samlet kjent som Yggdrasil-utbyggingen. Yggdrasil ligger i den nordlige delen av Nordsjøen, mellom Alvheim og Oseberg om lag 128 km fra Sengholmen i Øygarden kommune, Vestland fylke. Det er kort avstand til SVO tobis Vikingbanken fra Munin-feltet, der korteste avstand er målt på 4,5 km fra bunnramme på Sentral. Fra Hugin A og Hugin B er avstanden henholdsvis 31 km og 47 km.
De fire feltene i Yggdrasil-området bygges ut med plattformene Hugin A, Hugin B og Munin, samt ti bunnrammer med tilhørende infrastruktur. Første fase av utbyggingen er planlagt med 57 brønner. Innretningene forsynes med kraft fra land via Samnanger. Gass vil eksporteres til Statpipe og til Kårstø gjennom et felles eksportrør tilknyttet Hugin A og Munin, mens olje vil eksporteres gjennom et rør fra Hugin A til Grane oljerør og deretter videre til Stureterminalen. Produksjonsstart er planlagt mot slutten av første halvår 2027 og forventet levetid for Yggdrasil er 25 år.
Søknaden omfatter følgende aktiviteter og utslipp:
- Brønnopprenskning og injeksjon
- Produksjon fra feltenes reservoar
- Normal drift og vedlikehold
- Reinjeksjon av produsert vann
- Behandling av sjøvann i sulfatreduserende anlegg
- Brønnbehandling og brønnintervensjoner
- Energiproduksjon på fast og flyttbar innretning
- Fakling
- Utslipp av kjemikalier
- Utslipp av drenasjevann, kjølevann og avløpsvann
- Avfallshåndtering
- Overvåking, lekkasjedeteksjon og beredskap mot akutt forurensning
Søknaden omfatter også søknad om midlertidig unntak fra aktivitetsforskriften § 60 for utslipp av produsert vann i den første produksjonsperioden.
Søknaden og andre relevante dokumenter ligger nederst på denne siden.
Eventuelle uttalelser skal sendes til Miljødirektoratet via denne siden, ikke til Miljødirektoratets postmottak. Uttalelsene vil ligge på høringssiden og blir synlig for alle interesserte. Vedtaket og tillatelsen finnes i vår postjournal (eInnsyn.no) og tillatelsen finnes i Norske utslipp etter at saken er avgjort.
Vedlegg
- Søknad etter forurensningsloven_drift Yggdrasil-området.pdf
- Vedlegg 1 - Prosessdiagram.pdf
- Vedlegg 3 Kjemikalietabeller.xlsx
- Vedlegg 3a Kjemikalier normal drift og vedlikehold.png
- Vedlegg 3b KJemikalier brønnopprenskning.png
- Vedlegg 4 Miljø- og teknisk vurdering av omsøkte kjemikalier.pdf
- Vedlegg 5 - Miljørisikoanalyse for aktivitet på Hugin A.pdf
- Vedlegg 6 Miljørisikoanalyse for aktivitet på Hugin B.pdf
- Vedlegg 7 Miljørisikoanalyse Munin plattformen med havbunnsinnretninger.pdf
- Vedlegg 8 Oljevernberedskapsanalyse drift Yggdrasil-området.pdf
- Vedlegg 9 Oppdaterte rsikoberegninger for tobis ved Hugin A.pdf
Høringer
Se alle-
Høring publisert 04.09.2026
Frist: 16.10.2026
Klima, Regelverk
Høring av forslag til endringer i klimakvoteforskriften om administrasjonslister for luftfart og maritim transport
-
Høring publisert 18.09.2026
Frist: 19.10.2026
Olje og gass
Norske Shell søker om endring av tillatelse til produksjon, drift og vedlikehold på Ormen Lange
-
Høring publisert 18.09.2026
Frist: 19.10.2026
Industri på land, Akershus
Chemring Nobel søker om endret tillatelse