Publikasjon

Marine undersøkelser i Kongsfjorden på Svalbard i 2021

Om publikasjonen

Denne rapporten presenterer resultater fra undersøkelser av bløtbunnsfauna og hardbunnsfauna i Kongsfjorden i 2021.

Prosjektet "Marine undersøkelser i Kongsfjorden på Svalbard i 2021" har Akvaplan-niva gjennomført på oppdrag fra Miljødirektoratet som en del av et utviklingsprosjekt som skal bidra inn i utformingen av det nye konseptet «Integrert klimaovervåkning» av både ferskvann og kystvann.

Klimaendringer er en viktig påvirkningsfaktor på akvatiske miljøer og disse endringene går raskest i polare områder. Svalbard vil derfor være svært egnet sted for å teste ut dette konseptet.

Tanken med det nye konseptet er å på en bedre måte utnytte data fra alle Miljødirektoratets og andre institusjoners overvåkingsprogrammer for vann og supplere med utvalgte stasjoner og parametere for å hente ut enda mer kunnskap om klimaendringenes effekt.