Høringer
Aker BP sør om Søknad om tillatelse til virksomhet knyttet til drift av flotell og systemutprøving på Hugin A, Hugin B og Munin

Høringsnummer
2025/792
Frist
30.01.2026
Tema
Publisert
19.12.2025

Miljødirektoratet har mottatt søknad og tillegg til søknad fra Aker BP ASA om tillatelse etter forurensningsloven til virksomhet og utslipp i forbindelse  med drift av flotell og systemutprøving på de faste installasjonene Hugin A, Hugin B og Munin i Yggdrasil-området. 

Søknaden inkluderer:

  • Utslipp til luft fra kraftgenerering på flotellene Floatel Superior og Floatel Endurance 
  • Utslipp til sjø av kjemikalier og oljeholdig vann fra flotellene Floatel Superior og Floatel Endurance 
  • Utslipp til luft fra midlertidig kraftgenerering på Hugin A, Hugin B og Munin  
  • Utslipp til sjø av kjemikalier og oljeholdig vann fra systemutprøving på Hugin A, Hugin B og Munin 
  • Utslipp til sjø av kjemikalier i forbindelse med flushing av kontrollkabel fra Hugin A til Hugin B 

De omsøkte aktivitetene er planlagt utført i perioden medio april 2026 og fram til produksjonsstart som er planlagt til første halvår 2027. Aker BP søker om utslipp av stoff i rød, gul og grønn kategori. Utslipp til luft er estimert til totalt 63305 tonn CO2 og 806 tonn NOX. De omsøkte aktivitetene medfører ingen risiko for en utblåsning.

Søknaden og andre relevante dokumenter ligger nederst på denne siden. 

Eventuelle uttalelser skal sendes til Miljødirektoratet via denne siden, ikke til Miljødirektoratets postmottak. Uttalelsene vil ligge på høringssiden og blir synlig for alle interesserte. Vedtaket og tillatelsen finnes i vår postjournal (eInnsyn.no) og tillatelsen finnes i Norske utslipp etter at saken er avgjort.