Høringer
Equinor søker om økt utslipp av kjemikalie i rød kategori på Johan Castberg
Equinor søker om tillatelse til økt utslipp av kjemikalie i rød kategori på Johan Castberg i forbindelse med produksjon av drikkevann på riggen som opererer på Johan Castberg.
Avleiringshemmeren som brukes i drikkevannsproduksjonen i dag klarer ikke å forhindre avleiringer inne i maskinene, og dette har ført til driftsproblemer. Equinor ønsker derfor å bytte ut Vaptreat med Alpacon Altreat 400 som er en avleiringshemmer som er brukt på riggen tidligere, og ifølge Equinor hadde mye bedre effekt. Alpacon Altreat inneholder en større andel av stoff i rød kategori, og dette er grunnen til økt mengde utslipp. Produktet er ikke giftig eller akkumulerende, men er ikke bionedbrytbar i sjø, og er derfor i rød kategori. Operatøren søker om tillatelse til utslipp av 203 kg stoff i rød kategori fra avleiringshemmer som er en økning fra 58 kg i gjeldende tillatelse.
Eventuelle uttalelser skal sendes til Miljødirektoratet via denne siden, ikke Miljødirektoratets postmottak. Uttalelsene vil ligge på høringssiden og bli synlig for alle interesserte. Vedtaker og tillatelsen finnes i vår postjournal (eInnsyn.no) og tillatelsen finnes i Norske utslipp etter saken er avgjort.