Høringer
Equinor søker om tillatelse til installasjonsarbeid og steinlegging på Åsgard-feltet
Equinor Energy AS søker om tillatelse til legging av kontrollkabler (umbilical) på Åsgard-feltet, samt steinlegging der dette er nødvendig for å sikre beskyttelse av tidligere installerte produkter på havbunnen, samt å jevne ut havbunnen med steinmasser for å sikre at kabler ikke ligger i fri spenn. Steinleggingen på feltet er planlagt gjennomført høsten 2025 med steinleggingsfartøy, hvor det vil legges totalt 3 100 m3 med stein. Totalt er det behov for steinlegging på totalt 38 lokasjoner, der hvor kontrollkabel krysser tidligere installerte kabler og rørledninger, samt på 8 lokasjoner for å fylle på stein for å forhindre at kabelen ligger i frispenn. Installasjon og legging av kontrollkabler vil skje etter steinlegging.
Det er flere kjente kaldtvannskorallområder rundt Åsgard-feltet, inkludert i de delene hvor kabelen skal legges. Område for kabeltrase har blitt undersøkt ved hjelp av akustisk survey høsten 2024. Det er identifisert tre risikoutsatte korallstrukturer i nærheten av planlagte lokasjoner for steinlegging.
Søknad og andre relevante dokumenter ligger nederst på denne siden.
Eventuelle uttalelser skal sendes til Miljødirektoratet via denne siden, ikke til Miljødirektoratets postmottak. Uttalelsene vil ligge på høringssiden og blir synlig for alle interesserte. Vedtak og tillatelse finnes i vår postjournal (einnsyn.no) og tillatelsen finnes i Norske utslipp etter saken er avgjort.
Vedlegg
Gi høringsuttalelse
Høringsfristen for denne høringen er utløpt
Høringer
Se alle-
Høring publisert 19.09.2025
Frist: 03.11.2025
Avfall og sirkulær økonomi, Regelverk
Høring av forslag om justering av maksimal pris for levering av PCB-holdige isolerglassruter (2022/11897)
-
Høring publisert 02.10.2025
Frist: 03.11.2025
Olje og gass
Aker BP søker om endring i tillatelse til boring, produksjon og drift på Alvheim
-
Høring publisert 08.10.2025
Frist: 05.11.2025
Olje og gass
Sval søker om oppdatering av tillatelse til avslutningsaktiviteter på Vale-feltet