Høringer
Equinor søker om å inkludere Verdande i Nornes tilatelse for boring, produksjon og drift

Høringsnummer
2025/2754
Frist
30.06.2025
Tema
Olje og gass
Publisert
02.06.2025

Equinor søker om tillatelse til oppstart av Verdande-feltet. Verdande er en havbunnsramme som skal produsere opp mot Norne-skipet og inkluderes i Norne Blend. Oljen vil eksporteres fra Norne FPSO med tankskip, mens gassen vil eksporteres via Åsgard Transport og videre til Kårstø.

Equinor informerer om at det er forventet en økning i utslipp til luft av CO2 og NOx i forbindelse med oppstart av Verdande spesielt de første årene. Allerede eksisterende grenser for utslipp til luft og utslipp til sjø i Norne sin tillatelse for boring, produksjon og drift er store nok til å dekke produksjonen fra Verdande.

I tillegg søker Equinor om tillatelse til økte utslipp av metan og nmVOC fra kaldventilering og diffuse utslipp. Dette er en økning fra 191 til 370 tonn metan per år og 80 til 150 tonn nmVOC per år.

Eventuelle uttalelser skal sendes til Miljødirektoratet via denne siden, ikke Miljødirektoratets postmottak. Uttalelsene vil ligge op høringssiden og bli synlige for alle interesserte. Vedtaket og tillatelsen finnes i vår postjournal (eInnsyn.no) og tillatelsen finnes i Norske utslipp etter at saken er avgjort.  

Gi høringsuttalelse

Miljødirektoratet benytter en egen tjeneste for å ta i mot høringsuttalelser

Gå til høringstjenesten og avgi uttalelse Ekstern lenke